Brokolice - elixír mládi

Brokolice - elixír mládi

Brukvovitá zelenina Doporučená denní dávka: Čtvrt šálku sekané brokolice nebo růžičkové kapusty, půl šálku jiné příbuzné zeleniny „Brokolice je úžasná. Dokáže bránit poškození DNA, zastaví šíření rakovinných metastází. Její konzumace aktivuje imunitu proti patogenům a škodlivým látkám v našem těle. Také pomáhá zabránit vzniku rakoviny lymfatického systému, posiluje enzymy, které čistí játra.

 

A výrazně pomáhá při rakovině prsu a prostaty,“ vypočítává blahodárné účinky brokolice lékař a vysokoškolský pedagog Michael Greger. Látka zodpovědná za vše výše jmenované je podle nejnovějších poznatků takzvaný sulforaphane. Jde o sloučeninu, která se objevuje až na pár výjimek právě v brukvovité zelenině. Sem kromě zmíněné brokolice a růžičkové kapusty patří hlávkové zelí, květák, klasická kapusta, křen, ředkvičky, řeřicha a tuřín.

 

Sulforaphane kromě všeho již řečeného také prospívá mozku, zraku a pomáhá při pylových alergiích (zmenšuje podráždění sliznic) a cukrovce druhého typu. A teprve nedávno bylo důkladnými testy prokázáno, že dvě nebo tři porce brukvovité zeleniny denně léčí autismus a zlepšují společenskou aktivitu lidí postižených touto vážnou chorobou. A to už po několika týdnech pravidelné konzumace.

 

Abyste ovšem z brokolice nebo květáku dostali všechny tyhle zázraky, musíte je jíst syrové nebo nakrájet, počkat alespoň 40 minut a teprve poté uvařit, radí Greger. Zároveň varuje před koupí hluboce zamrazené zeleniny. Ta totiž zpravidla bývá před zmrazením bleskově povařena a sulforaphane je tak nevratně poškozen. Poslední možností, jak zázračnou látku v brukvovité zelenině aktivovat, je sehnat si prášek z hořčičných semínek a už uvařenou brokolici nebo květák práškem posypat. Po chvíli se sulforaphane podle Gregera znovu aktivuje.

Redakce

Zpět na přehled