Vztahy

Vztahy

Ideální chlap (ne)existuje!

24.3.2017

Jste singl? Je vám jedno, kolik vám je let a jestli jste singl dobrovolně nebo nedobrovolně? Je vám jedno, jestli jste rozvedená a čekáte na toho pravého na prahu padesátky? Nebo je vám jedno, že jste toho pravého ještě nepotkala vůbec? 

Domov? Nebo vězeňská cela? I. díl

22.3.2017

Marta, 50 let, vdaná, dvě děti. Jedna dcera a jeden syn. Dcera s Martou nemluví od svých 18 let. Mladší syn je továrnou na průsery. Neudrží si vztah ani zaměstnání. 

 

Domov? Nebo vězeňská cela? II. díl

23.3.2017

Pokud váš život nebo život vaší rodiny ovlivňuje jedna dominantní osoba (například Matka Marta) pod rouškou lásky a péče, čtěte dál. Nabízíme seznam doporučení, jejichž sledování a uvedení do praxe vám pomůže se z nežádoucího vlivu vymanit a nastavit zase ve vesmíru rovnováhu.

Výchova dětí v Čechách I.

25.1.2017

Pícháme rukou do vosího hnízda. A otevíráme téma kontroverzní. Výchova dětí v Čechách. A začneme poněkud netradičně, z opačného rohu. Čili ne tím, co my můžeme udělat pro výchovu, ale co výchova může udělat pro nás.

Výchova dětí v Čechách II.

27.1.2017

Ta dnešní generace! Co z ní vyroste? Kdo je tady vlastně pánem? Dítě nebo rodič. Nikdo. Oba. Bavíme se zde o výchově dětí v Čechách. Již ve druhém díle.

Slyšet? To není stejné, jako naslouchat

9.1.2016

Posloucháte nebo jen čekáte, až se dostanete ke slovu? Mě baví pozorovat konverzace cizích lidí v kavárně. Abyste se nelekli, nejde mi o ten obsah, nepotřebuju vědět, o čem mluví. Baví mě pozorovat jejich role rozhovoru i ve vztahu, který mezi sebou mají. Baví mě dívat se na to, jak důležitou roli hrají neverbální projevy a jak málo pozornosti jim v dialogu věnujeme. Minisociální průzkum určitě nedělám sama a taky jsem určitě sama často předmětem zkoumání jiných lidí. Proto následující řádky beru trochu jako sebevýchovu: svým partnerům toho v dialogu moc dlužím. 

Jak se stát lepším posluchačem rychle a levně?

9.1.2017

A proč vlastně? Protože: 1. budete méně často za blbce, když plácnete něco rychleji, než to stihnete promyslet, 2. někdy je prostě důležitější ten druhý, 3. práce na sobě není nikdy dost, 4. na tom přísloví „mlčeti je zlato“ něco bude. Naslouchání vám dá spoustu příležitostí dostatečně naplnit jeho obsah. 4. Pokud budete méně mluvit, nasbíráte za celý život úhrnem méně materiálu, za který se budete muset stydět, 5. kdo nemluví a poslouchá, vyhrává celý velký a bohatý vnitřní svět, soukromý, nekonečný a inspirující, 6. spoustu se toho naučíte – skoro zadarmo, jenom za čas.

Šťastní spolu! Nebo od sebe?

21.6.2016

Moji rodiče jsou spolu 40 let. Rodiče obou rodičů spolu byli celý život - šťastní, dokud nezemřeli. Dnešní rozvodovost dávno překročila padesát procent. Rozvedení vědí, že: kdyby si páry měly možnost vyzkoušet realitu po rozvodu, dalších padesát procent by svoje rozhodnutí stáhlo. Rozvinuli jsme dialog na toto téma mezi jednou babičkou a jednou vnučkou. Nepohádaly se sice, ale ani nenašly shodu. Myslíte si, že je to generační rozdíl v praxi?

Pět klišé, která si raději nechte pro sebe

11.5.2016

Používáte je? Klišé, která byste si raději měli nechat pro sebe? Zvlášť když chcete někomu pomoci Jsou to větičky, které z nás vypadnou jako nejrychlejší reakce. Snad ještě bez rozmýšlení. 

Starého psa novým kouskům nenaučíš. Opravdu?

17.8.2016

Říká se, že na to, abychom si osvojili nějaký nový zvyk, potřebujeme 30 dnů. Nebo 21 opakování. A jaké období je zapotřebí, abychom se nějakého zlozvyku, návyku nebo dokonce závislosti zbavili?