Co nevidět se musí na oční

Co nevidět se musí na oční

I když nemáte žádné subjektivní potíže se zrakem, nemusí to ještě znamenat, že není dost důvodů na preventivní prohlídky u očaře. Studie uveřejněná v magazínu Optometry and Vision Science tvrdí, že až 58 % lidí, kteří se dostavili na preventivní prohlídku, odešlo s nějakým nálezem. I přesto, že ve většině těchto případů to nebyla žádná závažná diagnóza, chodit po světě s prošlým doporučením k očaři se nevyplatí.

 

Riskujete častější a úpornější bolesti hlavy, únavu, závratě. Náhlá závrať způsobí lehkou dezorientaci nebo někdy až nebezpečnou ztrátu orientace – což může mít, například za volantem, fatální následky. Asi 14 % lidí si v rámci preventivní prohlídky vyslechne vážnou diagnózu, která může vést k částečné nebo úplné ztrátě zraku.

 

Nejčastější ze špatných diagnóz je zelený zákal, čili glaukom. Nejzákeřnější na této nemoci je, že je zpočátku zcela bezpříznaková. Objevit počínající onemocnění, či významné rizikové faktory (např. zvýšený nitrooční tlak), může pouze podrobné lékařské vyšetření. A jako spousta jiných onemocnění, i pro glaukom platí: čím dříve přijdete, tím spíš se lékaři povede zabránit degenerativnímu poškození vašeho zraku.

 

Zelený zákal sice podle statistik ohrožuje nejvíce lidi po šedesátém roku života, nicméně i mladší ročníky by se měly mít na pozoru. Zvlášť když trpí některými z rizikových diagnóz jako je cukrovka nebo vysoký tlak. Nebo když mají výskyt zeleného zákalu v rodinné anamnéze. S vyšetřením u odborníka neváhejte! Jak často byste se měli vídat s vaším očním lékařem? Na tuto otázku vám zodpovědně odpoví pouze váš oční lékař. Bude přitom vycházet z vaší rodinné anamnézy, z vašeho vyšetření praktickým lékařem, z vyšetření očního pozadí a nitroočního tlaku a v neposlední řadě z toho, jestli už nosíte brýle nebo čočky.

 

Doporučení na kontroly se v tom případě bude pohybovat od šesti měsíců po dva roky. Pokud jsme vás nachytali na hruškách a termín vašeho posledního vyšetření u oftalmologa se nachází kdesi hluboko v historii, pak byste s objednáním neměli váhat. Nechceme vás strašit, ale situace bude vážnější, pokud vás navíc trápí některé z těchto potíží: bolesti očí a hlavy, dvojité vidění, záblesky v oku, plovoucí mušky, problémy se čtením a pod.

 

Co je dobré vědět:

 

- k očnímu lékaři se můžete objednat i bez doporučení praktického lékaře,

- orientační vyšetření zraku provádí i praktický lékař jednou za dva roky,

- výsledkem tohoto vyšetření může být doporučení navštívit oftalmologa,

- vybírejte očního lékaře i podle toho, zda-li má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou.

 

Při první prohlídce se lékař dotáže na vaši anamnézu, včetně chorob a aktuálně užívaných léků. Součástí vyšetření bude nejen vyšetření zrakové ostrosti, ale i vyšetření oka a očního pozadí a kontrola nitroočního tlaku, což je důležité zejména u pacientů se zmíněnými chorobami a obecně u starších pacientů

 

Za převzetí do péče nemůže lékař vybírat žádný "vstupní poplatek", stejně jako nemůže vybírat od pacienta v hotovosti peníze za služby hrazené z veřejného zdravotního pojištění

 

Trápí vás suché oči, alergie nebo dokonce infekce? Zajít do lékárny pro kapky je samozřejmě řešením, které se nabízí, ale i v tom je potřeba se dokonale vyznat. Nechte si od lékárníka důsledně poradit nejvhodnější výběr pro vaše potíže. A rovněž se vám může stát, že vás pan lékárník rovnou pošle ke kolegovi oftalmologovi.

 

Na závěr odpověď na častý dotaz: Kdy do optiky a kdy k očaři? Stručně řečeno, v optice dostanete pouze kompenzační pomůcku k léčbě onemocnění, ne komplexní vyšetření včetně změření nitroočního tlaku a vyšetření očního pozadí. Je to podobné, jako když s angínou nejprve zajdete do lékárny, ne k doktorovi.

 

Mgr. Xénia Paličková Křížová

Zpět na přehled