Introvert, nebo extrovert? Co je lepší?

Introvert, nebo extrovert? Co je lepší?

Jste veselý, hlasitý týpek, který je během minuty doma všude, kde se objeví? Znáte všechny a všichni znají vás? Vyhledáváte společnost a když jste sám, cítíte se nesvůj? Výborně. Jste pravděpodobně extrovert. Jste raději sám, nebo jen v úzkém kruhu známých lidí? Je mlčení vaším nejlepším přítelem? Vyhýbáte se davům, hlučné společnosti a raději trávíte čas s knížkou? Výborně. Jste pravděpodobně introvert.

 

Když máme někoho někomu popsat, používáme k popisu vnější vizuální znaky – vysoký, blond, štíhlý, asi 40 let. „Už víš“? A také většinou i vypůjčenou charakteristiku z typologie osobnosti – „takový extrovert, všude je ho moc“. Nebo: „Poměrně introvertní, tichý, moc se neprojevuje. Už víš?“ Jestli působíte jako introvert nebo extrovert, máte prostě nalepené na čele a lidé si tím pomáhají k lepší představě o tom, co od vás mohou očekávat. Obecně je asi společensky přijatelnější být extrovertem. Předpokládá se, že tito lidé mají život lehčí, že leccos zařídí a vykomunikují, že mají hodně známých a konexí. Introverti se choulí v jejich stínu a čekají, až na ně přijde řada a když ne, tak taky dobře. Občas si koledují o přísnější nálepky samotářů, asociálů, podivínů.

 

My introvertům fandíme! Na světě je tolik hluku, chaosu a energických gest, že trocha klidu, rezervovanosti a pokoje může působit docela sympaticky. Cítíte se jako introvert? Možná je právě kvůli obecným předsudkům pro vás problém si to přiznat a možná je pro vás těžké se s tím ztotožnit. My se vám pokusíme pomoci. Sepsali jsme pro vás výhody všech introvertů světa. Až si je přečtete a osvojíte, nebudete chtít měnit za nic na světě.

 

1. „Jsem introvert, to ale neznamená, že nemám rád lidi.“ Nerad o sobě vyprávíte ostatním, ale na druhou stranu jste empatičtí, umíte naslouchat a o tom, co se dozvíte, přemýšlíte.

 

2. „Jsem introvert a díky tomu si lépe odpočinu.“ To, co se ostatní musí učit na jógových a meditačních kurzech, vy bravurně zvládáte. Umíte si užít čas v klidu, jenom sám se sebou.

 

3. „Jsem introvert, to ale neznamená, že se bojím projevit.“ Víte o sobě, že vám není příjemné projevovat svůj názor na veřejnosti a například na poradách se kvůli tomu téměř nedostanete ke slovu? Vyzkoušejte malý trik. Postačí, když si vezmete pár minut pro přípravu nebo dopracování své prezentace v klidu a tichu. K veřejným projevům si pomáhejte šikovnou technikou. A kdykoli by se vám zdálo, že se propadáte do paniky nebo do neklidu, stačí se párkrát zhluboka prodýchat a srdečně se na kolegy nebo posluchače usmát. 4. „Jsem introvert a pro moji rodinu nebo pro pracovní kolektiv, který vedu, je to velkou výhodou.“ Mlčení je zlato. A tady bychom mohli skončit, protože: mlčení je zlato. Ve velké rodině, v pracovním nebo sportovním kolektivu je často mnohem užitečnějším a úspěšnějším vůdcem ten, kdo se neprosazuje na úkor ostatních a kdo dokáže spíš pečlivě poslouchat, než za každou cenu mluvit. Nejste si v té pozici úplně jistí? Najděte si extrovertního spojence. Nahradí vás v situacích, které si vyžadují jinou dynamiku než tu vaši.

 

4. „Jsem introvert a možná se za každou cenu nehlásím o slovo, ale to neznamená, že nemám názor.“ To, že později vystartujete, neznamená, že nedorazíte do cíle. Naopak. Dostanete se tam nejspíš bez zranění z překotného předbíhání, bez trapasů z rychlejšího mluvení a také vám nehrozí, že byste se v průběhu závodu nudili nebo nesoustředili. Jste totiž zvyklí pozorovat své okolí a věnovat situaci plnou pozornost i tehdy, když nejste jejím středobodem.

 

5. „Jsem introvert, nejsem namyšlený nabob.“ Jako ten, kdo vyčkává s odpovědí, neprodírá se dopředu a nečeří kolem sebe vody, jste pro lidi, kteří vás neznají, poměrně těžko čitelný. Někdy vám může být to, jak působíte na ostatní, úplně ukradené. Ale když z nějakého důvodu potřebujete předsudkům předejít a na lidi udělat autentický dojem, dejte si na tom záležet. Úsměv, humor a upřímnost dělají divy.

 

Věříme, že pokud jste introvertního nastavení, bude se vám s tímto naším výčtem výhod a pozitivním přístupem žít o něco spokojeněji.

 

Mgr. Xénia Paličková Křížová

Zpět na přehled