Miláčku, řekni, mi kolik vyděláváš

Miláčku, řekni, mi kolik vyděláváš

Není to bezpodmínečná láska. Ani společné koníčky, sny nebo velká rodina. A dokonce ani skvělý sex nejsou skutečnými příčinami toho, že dva lidé, kteří se rozhodli spolu žít, spolu i zůstanou - navíc šťastní a „správně umístění“ až do konce svých dnů. Partnerská vyšší dívčí spočívá v něčem úplně jiném. A v čem, to vás možná trochu překvapí.

 

Kdyby byla v sázkové kanceláři vypsaná sázka na trvanlivost vašeho vztahu, řekli byste, že hlavním ukazatelem bude, jak vysoké máte finanční částky na svých účtech? Myslíme jako jednotlivě, ne dohromady. Věřte nevěřte, zabývala se tím jedna vážná vědecká studie. A přišla na to, že suma na účtech budoucích partnerů, partnerů nebo manželů má daleko víc souvislostí, které ovlivňují vzájemný vztah, než si myslíte.

 

Představte si, že byste se na první schůzce zeptali: "A kolik ty máš vlastně na účtu?" Pravděpodobně by vás váš vyvolený/á rovnou zařadili mezi zlatokopy s pokrouceným žebříčkem hodnot. Pokud vás ještě vůbec pustí ke slovu a pokud ho bude zajímat, co mu budete říkat, mohli byste mu vysvětlit, že váš zájem je vysoce pragmatický. Že budete vůči němu stejně otevření a že vycházíte z faktů: čím menší rozdíl je v příjmech vás obou, tím větší je šance, že vám to spolu klapne. Jak to? Než přejdeme k věci, položíme vám jednu otázku k zamyšlení.

 

Víte, kolik párů se rozchází kvůli penězům? Když už ne přímo kvůli nim, tak kvůli jejich dopadu na vzájemnou spokojenost, na životní úroveň, hospodaření rodiny, na rozdílné světy (jeden žije kariérou, druhý rodinou)… Pokud vyděláváte zhruba stejné peníze, předpokládá se, že se vaše cesta k tomuto výdělku skládá z rozhodnutí podobného charakteru. Že jste zkrátka ve víceméně stejnou dobu stáli ve stejných situacích před stejnými typy rozhodnutí. A že jste se pravděpodobně i podobně rozhodli, nacházíte-li se v příjmovém žebříčku na podobných místech. Začínáte se v tom orientovat?

 

Máte taky pravděpodobně podobný smysl pro zodpovědnost, pro plnění povinností, podobné pracovní tempo, životní standard, hodnoty. Máte podobnou sebedůvěru a úctu k úspěchům toho druhého. Zajímavé je, že mluvit vzájemně otevřeně o penězích je v naší kultuře snad větším tabu než mluvit o tajných milostných praktikách nebo pestré partnerské minulosti. Otevřeně si promluvit o finančních závazcích, dluzích, plánech, investicích a hospodaření, jakoby nepatřilo do slušného vztahu dvou slušných lidí. Přitom nefungování této složky je často příčinou když už ne přímo rozchodů, tak velkých hádek určitě.

 

Zkuste si jenom představit, co by vyvolalo ve vašem okolí přiznání, že jste se rozhodli sepsat si předmanželskou smlouvu. Zděšení? Nedůvěru? Pochybnosti o pravé lásce a vzájemných motivech? Přitom každý jeden z těchto zděšených lidí má určitě na svém kontě nějakou nepříjemnou finanční zkušenost ze svých bývalých nebo současných vztahů. A každý jeden by pro vás měl balík dobrých rad, aby se vám nestalo to samé. Přesto jen málokdo z nich by svého nového partnera představil svým známým slovy: "To je Milada, je jí čtyřiapadesát, má dva syny z prvního manželství a vydělává přibližně stejně jako já."

 

Mgr. Xénia Paličková Křížová

Zpět na přehled