Na stůl? Nebo do popelnice? II.

Na stůl? Nebo do popelnice? II.

Není všechno zlato, co je bio, organické, lokální, drahé, funkční, zázračné...Vítejte ve druhém díle otevírání očí a uvedení některých skutečností na pravou míru.

 

4. Tmavé pečivo

 

Co se týká tmavého pečiva polepeného zrníčky – tak pes je zakopaný v barvivech. A také v plísních. Koumáci přidávají do mouky karamel nebo jiná barviva a rázem je z obyčejné bílé mouky krásně opálená hnědá. Plísně zase milují zrníčka a oříšky a drží se jich jako psa klíště. No a když se neohlídá čas pečení, stanou se ze zdravých poslů minerálů spálené potenciální karcinogeny. Čili dávejte si pozor na zdroj, kde svoje pečivo pořizujete. Dále na skladování a na dobu spotřeby. Při prefabrikovaných výrobcích v supermarketech bohužel někdy platí, že jeden obyčejný bílý rohlík, který si na nic nehraje, vám udělá lepší službu, než tři hnědoučké bulky se zrníčky.

 

5. Organický... tak hezky to zní. Co to ale je?

 

Aby potravina mohla být označena za organickou, musí být vypěstovaná a zpracovaná pomocí přísných metod ekologického zemědělství. To je takové, které recykluje zdroje a podporuje biodiverzitu. Při pěstování není dovoleno používat celou řadu přísad, jako jsou syntetické pesticidy nebo bioinženýrské geny. Organická hospodářská zvířata musí mít volný přístup k přírodě a nesmí užívat žádná antibiotika či růstové hormony. Definice je to krásná. Můžeme jen doufat, že všichni dodavatelé organických potravin fungují na bázi čistého svědomí a za vše výše uvedené dají ruku do ohně. Na druhou stranu jsme realisté... Protože i to nejorganičtěji vedené zvíře dýchá „neorganický“ vzduch a krmí se trávou rostoucí ze země trpící neduhy zemědělství, farmacie a chemie 20. a 21. století...

 

6. Ólé, olé, olé, oléje

 

Ani ty velebené rostlinné oleje nejsou samospásné. Bez ohledu na to, jak astronomickou částku za ně zaplatíte. Pravdou je, že v této oblasti máme jako národ rezervy. Že do svých aut často lejeme kvalitnější olej, než nám stojí ve spíži u kuchyně a je určený ke konzumaci. Že v porovnání s národy, které na olivových, konopných, ořechových, sojových a dalších –ích vyrůstají, máme určité propady v tabulkách (nejen) srdečních příhod. Na druhé straně, i když olejům nelze upřít pozitivní vlastnosti, zázračné bohužel nejsou. Že by nám jejich konzumace zaručila obranu před kardiovaskulárními problémy, bohužel zaručit nelze. A ještě dotázek: kolik asi tak oleje si nalejete na salát? Nestačila by polovina?

 

7. Zaručeně zdravé cereální snídaně – tomu ještě někdo věří?

 

Čím delší seznam na příbalovém letáku, tím hůř. Čím barevnější obal, čím šťastnější dítě, čím nepřirozenější barva produktu a čím křiklavější reklama, tím podezřelejší výsledek. Ať děláme, co děláme, nemůžeme dát s klidným svědomím zelenou něčemu, co se koupe v celém koktejlu chemických přísad, sladidel a barviv. I přesto, že to obsahuje stopové množství vápníku, železa nebo pěti vitamínů. U těch cereálních pokrmů platí: čím jednodušší, tím lepší. A pro poměrnou část naší populace dokonce platí, že nejlepší je žádné. Ale o tom více v bezlepkové nebo dietní poradně.

 

 

 

Mgr. Xénia Paličková Křížová

Zpět na přehled