Nebojte se nadávek - prospívají zdraví

Nebojte se nadávek - prospívají zdraví

A i když je možné, že ti první jmenovaní, kteří mluví jako dlaždiči, přijdou po smrti do pekla, nové zjištění vědců ukazuje, že se do pekelného kotle vrhnou v lepší duševní pohodě a zdravější než ti, jejichž nejsilnější nadávkou je sousloví Do prkýnka! Jak je to možné? Filozofka Rebecca Roacheová z londýnské univerzity vysvětluje, že nadávky mají nezastupitelnou úlohu v uvolňování emocí jako je vztek nebo zoufalství.

 

A výzkum ukázal, že ti, kteří sprostá slova ve vypjatých chvílích nahrazují jemnějšími výrazy, si neuleví zdaleka tolik jako sprosťáci. Vědkyně uvádí pro srovnání jednoduchý příklad. Představte si, že jste právě zjistili, že vám ukradli auto. Jistě, můžete to komentovat prostě tak, že řeknete „Ukradli mi auto!“. Ale Roacheová tvrdí, že pokud do věty přihodíte pár nadávek, vyjádříte tak mnohem lépe vztek, frustraci a nevěřícnost, kterou cítíte.

 

Filozofka z Londýna dovozuje, že síla klení je nejspíš dána tím, že společnost nás učí, že používání nadávek je neslušné a v některých situacích dokonce zakázané. O to větší pak prý mají sílu. Efektivita klení je navíc umocněna tím, že spousta nadávek jsou drsná slova, která znějí jako vrčení nebo štěknutí. Jiná studie publikovaná v odborném časopise Language Sciences journal (Žurnál jazykových věd) ukázala, že lidé, kteří často klejí a nadávají, mají pestřejší slovní zásobu než jejich útlocitní vrstevníci.

 

Jazykovědci to dokládají jednoduchým experimentem, během nějž zúčastněné požádali, aby vychrlili co nejvíce nadávek za 60 sekund. Později totéž následovalo se zvířaty místo sprostých slov. A výsledek? Ti, kteří dokázali přijít s nejvíce nadávkami, zároveň znali i nejvíce zvířat.

Redakce

Zpět na přehled