Nejčastější problémy ve stáří

Nejčastější problémy ve stáří

Se zvyšujícím se věkem doléhají na člověka nejrůznější neduhy. Zatímco mladé lidi postihují převážně akutní a krátkodobá onemocnění, většina seniorů trpí dlouhodobými či dokonce trvalými onemocněními. Nejsou to však jen nemoci a úrazy, co postihují staršího člověka. V seniorském věku se člověk setkává s různými těžkostmi, které mladého člověka nezatěžují, ale pro staršího člověka mohou představovat velkou překážku.

 

V České republice je nemocnost seniorů velmi vysoká. Podle odborníků více než 90 % osob starších 70 let trpí jednou či více chronickými nemocemi. Podle statistických údajů trpí 3/4 osob starších 65 let onemocněními srdce a cév, polovina má zvýšený krevní tlak, 37 % ischemickou chorobu srdeční. Každý pátý senior trpí zažívacími potížemi, 16 % seniorů má cukrovku, 15 % jich trpí onemocněními psychiatrické povahy a celých 42 % seniorů má závažné postižení kloubů nebo kostí. Jen čtyři procenta seniorů jsou bez chronických onemocnění.

 

Z psychických poruch se ve stáří nejčastěji vyskytují deprese a demence. Deprese bývá dobře léčitelná, je-li včas rozpoznána. Starší depresívní člověk, který začne být apatický, ztratí zájem o okolí a naříká si, může být považován za bolestínského nebo „senilního“ a málokoho napadne, že by ho měl vyšetřit lékař a že by měl být léčen a vyléčen.

 

Poruchy chůze a náhlé nečekané pády jsou nejčastější příčinou invalidizace staré populace. Pád ve vyšším věku je téměř vždy příčinou fraktury a následné upoutání na lůžko je potom u seniorů příčinou řady dalších komplikací, z nichž mnohé mohou být fatální. Je prokázáno, že porucha chůze se zhoršuje a frekvence náhlých nečekaných pádů se zvyšuje se stoupajícím věkem.

 

Inkontinence močová (samovolný únik moči) je závažný medicínsko-psychologický a sociálně-hygienický problém, neboť se jedná o poměrně časté onemocnění. Pomočováním trpí v České republice více než 200 tisíc osob nad 65 let. Mezi nejčastější příčiny této poruchy patří u starších lidí zhoršená funkce svěrače močové trubice, která je obvyklá zejména u starších žen v souvislosti s přechodem doprovázeným poklesem ženských pohlavních hormonů. Pro mnoho lidí je stále toto téma jistým tabu, o kterém se ostýchají hovořit i s lékařem. Většina z nich si myslí, že jejich potíže jsou normálním následkem stárnutí a že se s nimi musí smířit. V žádném případě však inkontinence ke stáří automaticky nepatří.

 

Mezi nejvýznamnější sociální změny v seniorském věku patří odchod do důchodu, syndrom prázdného místa a ztráta partnera. Již v produktivním věku je důležité vybudovat dostatečně velkou sociální síť. Od této sítě lze očekávat, že v případě potřeby (při zvládání těžkých životních situací) poskytne určitou pomoc, eliminuje riziko sociální izolace. Vhodné je také plánovat, jakým způsobem naplníme volný čas. Mezi další změny, které ovlivňují sociální oblast seniora, je osamostatnění dětí, jejich opouštění původní rodiny (prázdné hnízdo), ale také ztráta životního partnera, přátel z řad vrstevníků.

 

To vše jsou sociální situace, které u seniora vyvolávají stresující situace, které negativně ovlivňují jeho psychický stav, důsledkem jsou pak pocity opuštěnosti a zbytečnosti. Odchod do důchodu s sebou nese také zhoršení ekonomické situace, což má za následek pokles životní úrovně. Pokud senior nemá vytvořeny finanční rezervy a jeho jediným příjmem je starobní důchod, velmi brzy zjišťuje, že musí změnit svůj životní styl. Přechod z aktivního, produktivního životního období do životní etapy penzionování a stáří, činí mnohým potíže. Aby vstup do tohoto období nebyl prudkou a negativní změnou, je žádoucí se na stáří připravovat s dostatečným předstihem.

 

Mgr. Dagmar Dvořáčková, Ph.D.

Použité zdroje:
KAŇOVSKÝ, P. Poruchy chůze a pády ve stáří. [online]. [cit. 2016.03.28.]  Dostupné z www: http://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2004/02/08.pdf
KLEVETOVÁ, Dana.  Péče o vyprazdňování moče a stolice u imobilních osob. In Sociální péče. Odborný časopis pracovníků sociálních služeb. 2008. č. 3. s. 22-25.
KONRÁD, J. Demence není jen porucha paměti. [online]. [cit. 2016.03.28.] Dostupné z www: http://www.plhb.cz/content/demence-neni-jen-porucha-pameti
TOPINKOVÁ, E. Nejčastější zdravotní potíže seniorů. [online]. [cit. 2016.03.28.] Dostupné z www: http://vademecum-zdravi.cz/nejcastejsi-zdravotni-potize-senioru/

Zpět na přehled