Nemůže za to plíseň?

Nemůže za to plíseň?

Trpíte urputnými bolestmi hlavy nebo vás trápí neustálý hlad? Příčiny mohou být šokující!

 

Příčiny nadváhy a chatrného zdraví určitě znáte. Jsou to: nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání a přílišná konzumace přefabrikovaných jídel. Nicméně, dle nejnovějších studií tady máme dalšího vinníka nejrůznějších zdravotních problémů včetně obezity. A tím vinníkem je: plíseň. Pokud trávíte většinu svého pracovního času mezi 4 zdmi, v málo nebo špatně větrané místnosti s vysokou vlhkostí, je velká pravděpodobnost, že dýcháte miniaturní spóry plísní nacházejících se ve zdech, v kobercích, na potravinách, na rostlinách, v koupelně a podobně. 

 

Plíseň patří mezi bio toxiny, na které lidský organismus odpovídá zánětem. Zánět je přirozenou reakcí těla na jakékoli vetřelce, na tom by ještě nebylo nic špatného. Jenomže u dětí, u starších osob nebo u osob se sníženou imunitou existuje vysoké riziko, že zánět přejde do zánětu chronického. A to již potíž je. A nemalá.

 

Prvním problémem je již stanovení diagnózy a začátek správného léčení. Migrény, alergie, chronický únavový syndrom, neustálý hlad a tím pádem nevítaný nárust váhy. Jak je to možné? Plísně ovlivňují produkci hormonu Leptinu, který je zodpovědný za to, že se cítíme nasycení a že nemusíme jíst. A když nefunguje, jíme pořád. A přibíráme.

 

Máte podezření nebo už i jistotu, že máte doma plíseň?

 

- vlhkost obývací místnosti by se měla pohybovat mezi 40 - 60 % vlhkosti

 

- indicií že je něco špatně jsou zarosená okna nebo signifikantní zápach, či mapy na zdech

 

- míru vlhkosti lze zjistit pomocí měřáku vlhkosti

 

- zabezpečte správné větrání a především to, aby měla kam odejít pára ze sprchy a z vaření

 

- hlídejte si stav, data spotřeby a způsob skladování potravin, pokud je potravina již zasažena plísní, vyhoďte ji, je i tam, kde ji nevidíte

 

- pouvažujte o tom, že si pořídíte sušičku prádla, při sušení na sušáku se doma vypaří až 1,5 litru vody

 

- při zařizování bytu vybírejte spíše nábytek na nožičkách, dbejte na umístění skříní cca 5 cm od zdí, vyhněte se tapetám

 

Pokud máte podezření, že by jakékoliv zdravotní potíže vás nebo vaších dětí mohly mít něco společného s plísní, zeptejte se na to ošetřujícího lékaře.

 

 

 

Mgr. Xénia Paličková Křížová

Zpět na přehled