Nic se vám nechce dělat? Ani přečíst si tento článek?

Nic se vám nechce dělat? Ani přečíst si tento článek?

Motivace není obyčejným slovem. Je spíš zaklínadlem. Oblíbeným u autorů bestsellerů na téma životní úspěch, štěstí a rozvoj. Žádaným jako nedostatkové zboží zejména všechny pondělky a 1. ledna. Je hybnou silou každé lidské činnosti. Jak jste na tom s motivací vy? Zakopáváte o ni? Nebo vám dává křídla?

 

Někdy je motivace rozhýbat se k tomu, abyste se sebou něco dělali, těžší než ta činnost sama Motivace je stejně nezbytná jak k triviálním denním úkonům (abychom ráno vstali a vyčistili si zuby - hrozba zubařského křesla je také motivace), tak i k dosažení vznešenějších cílů, poslání a smyslů života. Naše pevná vůle totiž dostává neustále zabrat od interních i externích brzd, které nás zrazují z cesty, lákají na křivé chodníčky a omlouvají selhání.

 

Nejčastější brzdy, čili výmluvy, proč něco nelze dokončit, stihnout či dodržet? 

Priority (rodina, pracovní zodpovědnost, povinnosti v domácnosti) 

Pokušení (zajímavý program v televizi, čerstvě upečený koláč) Zdravotní indispozice (skutečné nebo smyšlené)

Absence ideálních podmínek (nevhodné počasí) 

Zklamání (úspěch žádný nebo v nedohlednu) Pochybnosti (ostatní to vzdali, proč já bych vydržel?) 

 

Nemám čas. Mohl bych mít čas, ale nechci mít čas

 

Polovina lidí, kteří začnou cvičit, do půl roku přestane. Jazykové školy jsou plné věčných začátečníků. Zázračné diety profitují z jo-jo efektů. Na uvolněné místo ve firemní hierarchii postoupí vždy někdo jiný. Říká vám to něco? Nemůžeme být samozřejmě ve všem nejlepší, dokonce ani průměrní. O to tady ovšem nejde. Jde o to, abychom uspěli (a to jak objektivně tak i subjektivně) v tom, na čem nám záleží. Jak se to dělá, aby člověk nepřestal chtít, moct, neztratil páru a nasazení, úměrně tomu se zlepšoval, byl příkladem pro ostatní a hrdinou pro sebe? Kde se dá koupit či sehnat nekonečný zdroj motivace?

 

"Nemám motiv! Mohl bych se zlepšovat, ale nemám proč! Nemám pro koho. Nevidím důvod, proč bych nemohl zůstat takový, jak jsem. Stejně je mi to všechno jedno a nikam to nepovede.“ Tak nějak počítáme s tím, že po skončení školní docházky je hotovo. Pokud máme „štěstí“ na zaměstnání, kde se po nás nic moc v oblasti sebevzdělávání nechce, dokážeme provegetovat i několik desetiletí. Vystačíme si jen s tím, co se na nás nalepilo ve škole a se zkušenostmi, které získáváme prací a věkem. Tempo našeho rozvoje se po přibližné dvaceti letech od narození zpomaluje, leckdy i zastaví - a to mluvíme přibližně o jedné čtvrtině života!

 

Vždy se najde dost důvodů, proč do sebe investovat čas a námahu. Sepište si je. To jsou vaše motivy. Důležité je začít, ale není jedno jak Jen tak nějaké předsevzetí nestačí. To jsme se všichni přesvědčili hezkých pár lednů po sobě. Ono je totiž potřeba k tomu předsevzetí přidat ještě záchranný balíček v podobě krizového scénáře “jak na pokušení přestat, přerušit, vzdát...”. V krizovém scénáři by měla být záchranná lana v podobě “přítele na telefonu” , šokových terapií (třeba fotografie, na které máme dvacet kilo nadváhy), plánu útěku nebo základních výmluv. Tato záchranná lana by měla být nejen pojmenovaná. Měli bychom mít v hlavě i předem připravený způsob a postup jejich použití. O co jde? O překonání nejhorších prvních pár minut zaváhání, o seřazení priorit a o přesunutí pozornosti. V těch vteřinách nebo minutách krize bychom měli být schopní přepnout na autopilota. Lepší je chovat se chvíli jako stroj než střemhlav propadnout náhlému přívalů emocí. A zničit své dosavadní úsilí. 

 

Spojit příjemné s užitečným

 

To máte tak. K činnosti, která je pro váš cíl užitečná (například trénink), ale nemáte ji rádi nebo byste se k ní museli přemlouvat, přiřaďte nějakou, která sice nepřináší žádný účinek, ale zato si ji užíváte (například poslech motivačního cédéčka). Jde o to, aby i nepříjemné činnosti, ke kterým se musíte přemlouvat, nesly s sebou nějaký pozitivní moment. Toho pozitivního momentu (vjemu, zážitku) je fajn se chytit, držet a pomalu v hlavě překlápět pořadí těchto dvou aktivit tak, aby se ve finále vaše mysl soustředila ne na tu část, která je nepříjemná, ale na tu, která příjemná je.

 

Jinak řečeno se budete místo hrůzy z toho, co váš čeká, těšit na to, co máte rádi. K placení účtů si dopřejte oblíbené pití. K nenáviděnému žehlení milovaný seriál. Pro nepříjemnou schůzku s člověkem, kterého nemáte rádi, zvolte gurmánskou restauraci. Tato kreativní hra s motivací má lepší výsledky než pouhé “musíš”!

 

Motivace má jméno „NADĚJE“

 

Když se začnete zabývat motivací a jejím místem ve vašem životě, zjistíte, že je jako univerzální živá voda. Že ji lze použít všude tam, kde cítíte stagnaci, nudu či frustraci. Všechno, co děláme, můžeme dělat lépe. Ale ne pouze ve smyslu výkonu, ale i v podobě naší vnitřní spokojenosti, sebevědomí a zrání.

 

Mgr. Xénia Paličková Křížová

Zpět na přehled