Normální a nenormální tělesný pach. Co nám signalizuje?
Jestliže jste právě vyložili pět kubíků dřeva nebo vyběhli Sněžku na jeden zátah či dojedli utopence s cibulí a zapili je pivem, asi úplně nevoníte. Není to ovšem nic nepřirozeného a rychlou nápravu by měla sjednat důkladná sprcha, případně zubní hygiena.
Jiná situace je, pokud ani jedno nepomáhá - a bez ohledu na to, co jste dělali, nedělali, snědli nebo nesnědli, se vaše tělo projevuje zápachem, který je jaksi... nad společensky akceptovatelné normy. V tom případě vám různé druhy tělesného pachu signalizují různé druhy poruch vašeho organismu a pak nebude stačit pouze maskovat následky, nýbrž odhalit příčiny.
A nebyli bychom daleko od pravdy, kdybychom řekli toto: některé nemoci dokonce mají svůj signifikantní zápach. Tak pokud vám toto téma není žinantní a shledáváte jej užitečným, čtěte dál.
1. Cukrovkáře poznáš po čichu
Dech páchnoucí po acetonu (ano, je to ta samá látka, která je přítomná i v odlakovačích) je jeden z několika nesporných symptomů, že vaše tělo trpí nedostatkem inzulinu a bude zapotřebí absolvovat několik specializovaných vyšetření, aby se hypotéza vyloučila. Nebo potvrdila. Čili odběr krve, odběr moči, měření hladiny inzulinu a výskytu protilátek.
Vy to možná ze sebe cítit nebudete, ale váš doktor si bude jistý ještě dřív, než se od dveří dostanete k jeho stolu. Pro úplnost: další ukazatele, že se může jednat o cukrovku, jsou: časté močení, neuhasitelná žízeň, pocit sucha v puse, bolesti břicha, zvýšená únava nebo dvojité vidění.
2. Táto, ty ses zul!
Zápach nohou může mít mnoho naprosto nevinných, i když z hygienického hlediska ne úplně zanedbatelných příčin (například nekvalitní materiál ponožek, nevhodná obuv vzhledem k počasí nebo k aktivitě, nedostatečný kontakt s vodou a mýdlem), ale i jednu příčinu nezanedbatelnou, která sama od sebe neustoupí, je nepříjemná, vleklá a – naprosto zbytečná.
Plísňové onemocnění nohou se projevuje nejen neustupujícím zápachem, který produkují množící se bakterie, ale i suchou, olupující se kůží, rudými fleky, bolestivými prasklinami a puchýři. V pokročilém stadiu bohužel pomůžou pouze pokročilá farmaka, ale neopomíjejte i poselství ke změně stylu života – to zahrnuje prevenci v rizikových oblastech, jakou jsou veřejné bazény, sprchy a sauny, dále omezení sladkostí nebo alkoholu, zavedení správného obutí a ponožek z kvalitního materiálu.
Nechceme vás strašit, ale neřešený problém znamená nejen zapáchající problém, ale i riziko roznesení plísní do dalších částí těla, například do oblasti třísel nebo podpaží. Jestliže vám domácí léčba nezabere a stav se nezlepší ani po dvou týdnech, kontaktujte odborníka. Ten provede pokročilá vyšetření a zvolí optimální léčbu.
3. Nevoní vám to?
Tak... komu by to vonělo... ale, když jdete na velkou... A nemáte zrovna ani infekční virózu ani průjem... A i přesto je vaše produkce více než nesnesitelná, stojí za úvahu vyloučit laktózovou intoleranci. Jen pro jistotu.
A pokud jde o moč, pokud zacítíte neobvyklý, až chemický zápach, zbystřete pozornost. Může se jednat o infekci močových cest bakterií E-coli. A v tomto případě se nevyplatí váhat a s léčbou začít co nejdříve. Tato infekce je mnohem obvyklejší u žen, je to z důvodu kratší močové trubice.
I kdyby se však nejednalo o infekci, může vám zápach moči signalizovat výskyt močových kamenů, cukrovky nebo problém s prostatou (to se zase netýká žen). Tak nebo tak, volejte doktora. S žádnou z vyjmenovaných diagnóz si sami neporadíte.
4. Dobré ráno, miláčku
Že naše první kroky po probuzení vedou do koupelny ke kartáčku s pastou, je nasnadě, nikdo přece nevoní jako fialky, snad z výjimkou malinkých miminek. Opět ale, zpozorněte, když i tady překročí normální stav rozumnou mez.
Můžete totiž trpět takzvaným syndromem spánkového apnoe, což je chorobný stav, při kterém opakovaně dochází k zadržení dechu. Tento stav může vést k nadměrnému chrápání a tudíž dýchání přes pusu, která čím je sušší, tím více se v ní daří bakteriím. Bakterie pak při přemnožení produkují zápach podobný zkaženému vajíčku. Prostě nic příjemného. Jako vždy, nejlepší je zavolat lékaře.
Neřešené spánkové apnoe má následky v podobě vysokého krevního tlaku a problémy se srdcem.
Mgr. Xénia Paličková Křížová