Po ránu nalačno. Co dělat a co ne?

Po ránu nalačno. Co dělat a co ne?

Prázdný žaludek. Přes den se nám to moc často nepovede, ale ráno se s ním probouzíme všichni. A to, jak bude náš den pokračovat, to jak příjemně či nepříjemně se budeme cítit, záleží do velké míry na tom, co po ránu nalačno děláme, neděláme, jíme nebo pijeme.  

Je hodně věcí, které se doporučují dělat na prázdný žaludek: některé odběry krve, pití teplé vody nebo teplé vody s citronem. Na druhou stranu jsou věci, které se na prázdný žaludek dělat nedoporučují.

Je to například cvičení – protože když se nenajíte, vaše tělo začne při cvičení spotřebovávat místo z jídla pocházejícího glykogenu svaly. Nalačno se nedoporučuje ani nakupovat – v nákupním košíku toho totiž pak skončí mnohem více, než nakoupit chcete.

 

Speciální pozornost je vhodné věnovat lékům – nastudujte si vždy pečlivě, jestli se doporučuje podávat je nalačno nebo po jídle. Léky, které jsou nevhodně užívány, se dostatečně nevstřebávají v zažívacím systému a tudíž ani nemohou správně působit. Ještě větší riziko nesprávného užití vzniká při podávání různých kombinací léků. Vždy se proto pečlivě poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

 

No a pak je tady seznam položek, které se na lačný žaludek nedoporučuje jíst nebo pít.

•       nedoporučuje se pít kávu: káva vám zakyselí žaludek, což vede k pálení žáhy a zažívacím problémům.

•       nedoporučuje se pít alkohol: což jistě víte a ze srdce vám přejeme, abyste to nevěděli ze své vlastní zkušenosti. Pití alkoholu na prázdný žaludek urychlí jeho cestu do krevního oběhu, rozšíří cévy, sníží puls. Následkem je rychlejší ztráta kontroly.

•       nedoporučuje se pít perlivou minerálku – kromě vysokého obsahu soli, která je nevhodná kdykoliv, obsažený oxid uhličitý změkčuje zubní sklovinu, může způsobit nevolnost, nadýmání, říhání a plynatost. Sycené nápoje mohou rovněž způsobovat pálení žáhy.

•       nedoporučuje se jíst rajčata – obsahují velké množství taninu. Ten zvyšuje produkci žaludečních kyselin, což může vést až k žaludečním vředům.

•       nedoporučuje se jíst sladkosti – způsobují zvýšení hladiny inzulinu, čímž výrazně zatíží slinivku.

•       nedoporučuje se jíst křehké a nadýchané pečivo – kvasinky mohou podráždit žaludek a způsobovat nadýmání.

•       nedoporučuje se jíst kořeněná jídla ani zázvor – protože dráždí žaludeční sliznici, způsobují pálení žáhy a křeče.

•       nedoporučuje se jíst brokolici, květák ani kedlubny – z důvodu nadýmání a zvýšení plynatosti.

 

Mgr. Xénia Paličková Křížová

Zpět na přehled