Přibývající věk a spánek
Nejsladší není dvanáctiletý med, ale spravedlivý spánek, jak říká pan Werich v jedné ze svých pohádek. My dodáváme, že to platí pro každý věk. Co ale dělat, když se kvalita spánku v seniorském věku mění? Nekvalitní spíše než nedostatek spánku vede k únavě, snížené výkonosti, nesoustředěnosti, poruše vnímání, nespokojenosti a možným neshodám a konfliktům ve vztazích.
To, že v seniorském věku nebudeme spát tak „sladce“ jako v dětství očekáváme. Změny organismu související se stářím (involuční) zasahují i spánek, takže do určité míry se jedná o normální stav. Zkracuje se délka spánku. Jeho kvalita by však měla být tak dobrá, aby se člověk probouzel odpočinutý a svěží. Příčiny poruch spánku Obecně je mnoho poruch spánku a mohou mít různé příčiny. Senioři jsou rušeni ve spánku vlivy somatickými – tělesnými bolestmi, nočním močením i psychosociálními z důvodu ztráty blízké osoby, ztráty společenské prestiže, změny bydliště, změny životního stylu, odchodu do důchodu a změny životního i denního režimu i rytmu. Kromě již uvedených příčin ovlivňuje kvalitu spánu také kofein, alkohol, nikotinismus.
Velký podíl má psychická rovnováha (pohoda) člověka a také zda má nebo nemá depresi, která právě může vznikat jako reakce na změnu v životě po odchod do důchodu či ztrátě partnera. Změny také přinášejí pocit strachu a úzkosti. Je však třeba odlišit organicky podmíněné poruchy spánku tedy související s onemocněním, které je nutné léčit podle jejich příčiny a neorganické poruchy spánku, které je možné řešit režimovými opatřeními, informovaností event. psychoterapií. Jak zlepšit kvalitu spánku? Když víme, co na kvalitu spánku působí negativně, tak se snažíme tyto faktory omezit nebo jim předejít. Doporučuje se na spánek připravit.
Z počátku na přípravu budeme muset zřejmě myslet, ale postupně si vypěstujeme rituál, který se stane rutinní záležitostí. Vhodná je pravidelnost denního režimu včetně aktivit denního života, zátěže a odpočinku. Tělo Ke spánku bychom se měli ukládat příjemně unavení. To znamená, že během dně máme vykonávat nějaké aktivity a předcházet tomu, abychom polehávali a podřimovali. Před spánkem provádíme hygienu tak jak je komu příjemné sprchou, koupelí, omytím teplou nebo studenou vodou. Není vhodné omezovat tekutiny již od odpoledních hodin z důvodu, abychom nemuseli chodit během noci močit. Zabráníme tak možné dehydrataci. Večeře by měla být lehká, aby žaludek mohl být během noci v klidu a netlačil. Lůžko Zamyslete se nad tím, jak dlouho již máte matraci, na které spíte.
I když si myslíte, že je ještě dobrá, proležená matrace nepřispívá kvalitnímu spánku. Tato investice se vyplatí. Pokud máte potíže s dechem, je vhodné zvýšená poloha horní části těla. Přikrývka by měla být lehká, ale teplá tak, jak je vám příjemné, abyste zabránili probouzení buď z důvodu horka a pocení nebo naopak chladu, který nás nutí ke skrčené poloze dřív, než nás zima vyžene pro další přikrývku. V tom případě je vhodné mít takovou na nebo u lůžka připravenou. Prostředí Pro spánek je vhodný čerstvý vzduch. Proto je dobré před spánkem vyvětrat event. zajistit příliv čerstvého vzduchu i během noci. Většina lidí ráda spí ve tmě. Ale seniorům je doporučováno použití noční světla, aby v případě potřeby použití toalety předešli pádu.
Aby spánek nebyl rušen hlukem, nebo jinými zvuky je možné použít ušní zátky. Klidný spánek je podpořen také psychickým klidem. Proto se doporučuje neodcházet do lůžka s nevyřešeným problémem, po hádce nebo po shlédnutí či přečtení zneklidňujících zpráv, napínavého nebo děsivého děje. Uspořádaní věcí před spánkem jak fyzických, tak psychických event. uspořádání plánu na další den vede k nabytí klidu a jistoty. Vhodné je nácvik a zapojení relaxačních cvičení před spánkem pokud si člověk nevytvoří jiné rituály (např. teplé mléko, kakao, čaj z meduňky či jiných bylin). Pro lepší spánek je možné využít celou řadu přírodních i farmakologických přípravků. S ohledem na výši věku a jinou farmakologickou léčbu je však nezbytné konzultovat s lékařem jejich vhodnost, aby nedošlo k jiným účinkům, než očekáváme. Duševní rozpoložení Duševní rovnováha – pohoda je pro spánek důležitá. Na její tvorbě člověk může pracovat i během dne.
Podstatou je nejen příjem informací, stimulů, z okolí od rodiny, přátel společnosti, ale také jejich analýza a sdílení zážitků s druhými. Je vhodné se vzdělávat, nebo získávat informace o aktivním stárnutí z novin a jiného tisku i z regionálních zpravodajů. Sledování zpráv přispívá k lepší orientaci v nynějším světě. Senior tak může debatovat s přáteli nebo i vnoučaty o tom, co se právě děje. Proto je vhodné zjistit si možnosti trávení volného času v okolí bydliště, mimo jiné např. kluby pro seniory. Společenský život přináší nové zážitky a informace i duchovní povzbuzení. Například návštěva divadla, kina, muzea, knihovny, příjemná večeře nebo posezení s přáteli může přinést příjemné zážitky. Cestování je pro osoby v každém věku, proto jsou doporučovány zájezdy určené pro seniory.
Cestování poskytne poznání nejen nových míst, ale i lidí a změna místa může přinést novou energii do života. Velmi oblíbené a doporučované jsou Univerzity třetího věku nebo Akademie třetího věku. Informace jsou k dispozici na internetu nebo na brožurách či letácích. V dnešní době je počítač všude kolem, proto jsou pro seniory i kurzy výuky na počítači, kde se učí ovládat nejen samotný počítač, ale třeba i prohlížet internet. Přístupné jsou také obecně prospěšné a dobrovolnické aktivity kdy senioři mohou nabýt pocit potřebnosti. Ze způsobů, jak připravit kvalitní spánek si každý jedinec může vybrat to, co přesně jemu nejvíce vyhovuje, protože nelze připravit jediný vzor, který by byl vhodný pro všechny.
PhDr. Marie Trešlová, Ph.D.
KALVACH, Z., ZADÁK, Z., JIRÁK, J., ZAVÁZALOVÁ, H., SUCHARDA, P. A KOL. Geriatrie agerontologie. Praha: Grada Publishing, a.s. 2004. ISBN 80-247-0548-6 TRACHTOVÁ, E., a kol. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. 1.vyd. dotisk. Brno: IDVPZ,1999.ISBN 80-7013-285-X. KUKAČKA, V. Zdravý životní styl. České Budějovice : Jihočeská univerzita, 2009. ISBN 978-80-7394-105-5 SCHULER, M., OSTER, P. Geriatrie od A do Z pro sestry. Praha: Grada Publishing. 2010.ISBN 978-80-247-3013-4 TOPINKOVÁ,E. Geriatrie pro praxi. Praha, Galén, 2005. ISBN 8072623656