Příklady táhnou. A kdo je namazaný, uklouzne

Příklady táhnou. A kdo je namazaný, uklouzne

Děti konzumují alkohol už od 11 let. Může za to rodina? Nové průzkumy ukazují na nedostatečnou informovanost o škodlivosti alkoholu u mládeže. Přestože je jeho podávání dětem v Česku do 18 let zakázané, 83 % rodičů alkohol u svých dětí neřeší. To, že dospělý zná rizika, která přináší pití alkoholu, neznamená, že jsou obecně známá a není potřeba o nich mluvit.

 

Představte si, že jste dítě, doprovázíte své rodiče na rodinné, pracovní nebo jiné společenské akce. Kolikrát si myslíte, že uslyšíte tyto věty: „Můžu vám nabídnout aperitiv? Připijeme si na...! Můžu vám dolít? Červené, nebo bílé? A do druhé nohy!“ Na druhé straně dialogu stojíte vy, rodič, prarodič, autorita a vzor. Odpovídáte: „Na zdraví! Dám si ještě jednu. Něco tvrdšího na žaludek by nebylo? Potřebuju dnes zapít smutek. Jeden neuškodí. Šláftruňk.“

 

Případně se k tomu ještě přidá hádka mezi rodiči o tom, kdo má dnes právo pít a kdo povinnost řídit a jak to bylo naposledy. Připijme si na zdraví Kdybyste si napsali čárku pokaždé, když vás vaše dítě nebo vnouče vidí pít alkohol nebo slyší o tom, jak o něm vyprávíte, možná byste byli překvapeni, jak je to často. Vy víte, že je to v kontextu dění, že je to pod kontrolou a víte, že nechodíte sedmkrát v týdnu spát opilí. Ale dítě to neví. Vidí, že „normální“ je pít, zapíjet, připíjet, přinést lahev na návštěvu, dostat ji k narozeninám, nakoupit spolu s potravinami, vidí vás stěžovat si, že nemůžete pít, protože řídíte a podobně.

 

Zkuste mu v tom dělat pořádek průběžně. Zdůraznit mimořádnost okolnosti a pravidla pití s rozumem. Domácí bar Máte jej doma? A je otevřený nonstop? Nejspíš ano. Vysvětlete dítěti, že bar je pouze pro zvláštní příležitosti. Mějte pod kontrolou jeho obsah. A samozřejmě, dle konkrétní situace, zvažte jeho uzamykatelnost. Dítě na tahu Až se vás pubertální dítě zeptá, jestli může „ven“ s kamarády, nepodaří se vám dostat mu při jedné přednášce do hlavy všechno, co potřebuje vědět o alkoholu a o jeho rizicích.

 

Myslete na to, že osvěta musí být postupná. Je nutné začít mnohem dříve! Víc než slova, funguje samozřejmě příklad. Jestliže se tedy osvětě věnujete průběžně, postačí vám zopakovat základní zásady. I tady platí stručnost. Nespoléhejte na to, že ty informace podá někdo za vás. Vliv rodiny je v oblasti prevence nejdůležitější – působí (má působit) individuálně a kontinuálně.

 

Mgr. Xénia Paličková Křížová

Zpět na přehled