Ruku na srdce - máme jen jedno II.

Ruku na srdce - máme jen jedno II.

Vítejte ve druhém dílu povídání o srdečních příhodách. Najdete v něm dobré rady, kterak těmto nevítaným příhodám předejít, i to, jak to zpětně vidí lidé, kteří je skutečně prodělali.

 

Čím vyšší systolický tlak, tím vyšší kardiovaskulární riziko. Pro výrazné zlepšení nepříznivého stavu nemusíte daleko.

 

Pro začátek postačí, pokud si:

 

• denně dopřejete porci luštěnin, česnek, cibuli, celer, červenou řepu, banán, jablko, vločky, med, ryby, pohanku, ořechy a jogurt, listovou zeleninu, skořici

 

• začnete hlídat hluboký dech

 

• pohlídáte kvalitní a dostatečně (ale ne zas moc) dlouhý spánek (7-9 hodin denně)

 

• strávíte pravidelně rozumnou dobu na sluníčku (povinná připomínka: za použití ochrany pokožky před nežádoucím UVA a UVB zářením)

 

Jestliže si přejete přeskočit ze skupiny adeptů na srdeční příhodu do skupiny, která má šanci na dlouhý a zdravý život, popřemýšlejte o zavedení těchto záchovných a preventivních opatření:

 

Pořiďte si špunty do uší. Když máte pocit, že vás venkovní hlučnost obtěžuje, až vám z toho buší srdce, vyčarujte si během vteřiny luxusní, soukromé a léčivé ticho • Udělejte radost nějakému kříženci z útulku a získejte důvod na pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu. To máte hned několik dobrých skutků v jednom.

 

Už nikdy (ale opravdu nikdy!) nevložte do nákupního košíku energetický nápoj. Pokud nemůžete, dejte si kávu, zastavte v motelu nebo prostě řekněte “potřebuju pauzu”. A udělejte si ji.

 

Zpívejte si. Usmívejte se. Nebuďte sám. Ženatí muži možná častěji podléhají partnerským hádkám, ovšem jejich singl kamarádi zase infarktu myokardu.

 

Krok za krokem

 

Vyberte si jednu kondiční činnost, kterou budete provozovat pravidelně v týdenních intervalech. Vyberte si klidně chůzi, dejme tomu 4 kilometry. Pokud je to možné, investujte do hrudního měřiče a se svým praktickým doktorem (nebo s kardiologem, pokud jste v jeho pravidelné péči), zkonzultujte, v jaké tepové frekvenci byste se měli pohybovat před, v průběhu a po výkonu. Tyto hodnoty si pak hlídejte - a pokud dojde k výkyvu, konzultujte jej s lékařem.

 

Nakonec jsme pro vás sepsali pár osobních prožitků těch, co prodělali srdeční příhodu. Možná vám pomůžou poznat, že jde opravdu do tuhého... ...když půjde do tuhého.

 

Tak hodně štěstí a ať vám tluče!

 

„Měl jsem pocit, že nemůžu popadnout dech. A to jsem dělal pouze lehké domácí práce.“ Pavel, 65 let, Brno

 

„Myslel jsem si, že mám zlomené žebro. Bolest vystřelovala na jedné straně až do nohy, na druhé straně až do zubů.“ Jiří, 50 let, Chomutov

 

„Ležel jsem a byl přesvědčený o tom, že je to chřipka. Nebyla.“ Vašek, 43 let, Český Krumlov

 

„Bylo mi na zvracení, po zádech mi tekl studený pot, točila se mi hlava. Naštěstí jsem měl u sebe bratra, který je lékař. Ani na vteřinu nepochyboval o tom, že to není ze zkažených buřtů, ale infarkt.“ Petr, 69 let, Příbram

 

„Nejhorší na tom je, že mi vůbec nic nebylo. Mám cukrovku, jsem zvyklý se sledovat. Na to, že jsem prodělal infarkt, se přišlo až zpětně.“ Bolek, 71 let, Karviná

 

Chcete si přečíst první díl tohto článku? Dozvíte se více o tom, jak předejít neželané srdeční příhodě: http://www.prostezivot.cz/ruku-na-srdce-mame-jen-jedno-I/

 

 

Mgr. Xénia Paličková Křížová

Zpět na přehled