Štěstí je krásná věc! Berte, kolik potřebujete

Štěstí je krásná věc! Berte, kolik potřebujete

Berte, kolik potřebujete My lidé dokážeme být dokonale nešťastní i ve chvílích, kdy se nám nic závažného neděje, nikdo nezemřel, jsme zdraví, máme práci a zrovna začíná léto. Zřejmě máme v nastavení, že pokud nemáme objektivní důvody pro smutnění, najdeme si nějakou prkotinu, která nám zdarma přidělá vrásky a dodá materiál na debaty se sousedkou. A možná máte mezi svými známými exemplář, který by byl nešťastný, i kdyby vyhrál první cenu v loterii. Je to zkrátka jeho nastavení a asi mu to tak vyhovuje. My jsme však pozorovali šťastné lidi a zkusili jsme pro vás sepsat, kvůli čemu to tak je.

 

Vypozorovali jsme, že šťastní lidé mají některé společné rysy a návyky. Dovolte nám inspirovat vás.

 

1. Co bylo, bylo

 

Šťastní lidé se netrápí minulostí. Neřeší, co nemohou změnit, a nepřipomínají se neustále chyby a špatná rozhodnutí. Pokud myslí na včerejšek, zabývají se pouze hezkými vzpomínkami. Zanášet se starými křivdami a pořád dokola si v hlavě opakovat romány o tom, jak se co pokazilo a proč, není nic pro člověka, který chce být šťastný. Protože by neměl být šťastný kdy. Negativní myšlenky se promítají na tvář a do mimiky. Pokud člověk tráví v zamračení většinu dne, vyhloubí se mu do obličeje obrázek, který na první pohled křičí: Ten člověk není šťastný! Šťastní lidé mají také vrásky. Ale od smíchu – kolem očí a kolem pusy. Všimli jste si někdy, jakým způsobem stárnou jeptišky? Nádherným. Z tváře jim lze vyčíst pokoj, vyrovnanost, pokoru. A štěstí.

 

2. Šťastní lidé mají nastavené filtry

 

Znáte to určitě také. Vstanete s celkem dobrou náladou, ve sprše si zpíváte oblíbenou melodii, venku svítí sluníčko, vyjdete na ulici v báječné náladě a... Narazíte na blbce. Nebo na souseda, který vás místo pozdravu zahrne výčtem jeho bolestí, strastí a stesků. A vaše původně dobrá nálada je ta tam. Cítíte se jako čerstvě naložená popelnice. Šťastní lidé mají kolem sebe pancéřovou ochranu a vůči podobným scénám jsou imunní.

 

3. Šťastní lidé se obklopují šťastnými lidmi

 

Ano, tak jednoduché to je. Všimli jste si? V rozhovorech se starými lidmi v časopisech se opakuje jedna životní moudrost. A to je: „Dnes už si vybírám, s kým trávím čas a komu se chci raději vyhnout.“ Co za tím je? Smutek a špatná nálada jsou nakažlivé jako chřipka. Nepříjemné, že? Naštěstí to funguje i opačně. Optimismus a veselá nálada jsou nakažlivé stejně. Nečekejte na nic a vybírejte si, od koho se „nakazíte“ a čím. Důležitá je také vaše pozice v nejbližší společnosti. Nejspokojenější budete, pokud vám vaše rodina a nejbližší okolí umožní uspokojit tři základní společenské potřeby: příslušnost, nezávislost a užitečnost.

 

4. Šťastní lidé si včera dobře ustlali a dneska dobře spí

 

Je to tak. Okoukané přísloví získává na síle, čím je člověk starší. Jestliže každý den uděláte něco proto, aby vám bylo dobře i zítra, časem se z toho stane zvyk a kontinuální činnost. A mluvíme tady o finanční gramotnosti, o zdravotní prevenci, o péči o mezilidské vztahy, o celoživotním vzdělávání. Ačkoli se přes veškerou snahu některé věci nepovedou, budete přešlapy nebo neúspěchy brát stoicky. Protože víte, že jste pro dobrý výsledek udělali v danou chvíli vše, co bylo ve vašich silách. Nebudete svoji situaci brát pasivně jako ránu osudu, ale jen jako problém, který lze řešit.

 

5. Šťastní lidé si nekupují věci, ale zážitky

 

Čím víc majetku, tím víc starostí - a tím méně času na prožitky. Tím méně času na vaše blízké, tím méně času na sebe. Nenabádáme vás samozřejmě k poustevnickému stylu života. Pouze občas neuškodí zrevidovat, co vlastně vlastníme, a přehodnotit priority. Šťastní lidé si dokážou uvědomit a vychutnat okamžiky, kdy se cítí šťastní. Vyhledávají je, jdou jim naproti a rochní si v nich jako prasátka v blátě. Tak schválně? Který pohled vás naplní autentickým, nefalšovaným pocitem štěstí? Pohled na vilu a tři auta v garáži? Nebo na východ slunce z Lomnického štítu?

 

Mgr. Xénia Paličková Křížová

Zpět na přehled