Ušetřené peníze mají stejnou hodnotu jako vydělané

Ušetřené peníze mají stejnou hodnotu jako vydělané

Přechodem z plného platu na důchod se jednomu pěkně ztenčí peněženka. I když vás v žádném případě nechceme strašit, opatrnost a přehled ve výdajích a příjmech nejsou nikdy na škodu. Ale jestli vám můžeme poradit, rádi tak uděláme v tomto článku. Přečtěte si, jak začít, jak pokračovat a jak se těšit z ušetřených peněz. Protože platí: Ušetřené peníze mají stejnou hodnotu jako vydělané.

Dobrá zpráva je, že se jedná o poměrně jednoduchou matematiku a pokud si v ní uděláte systém a pořádek, bude vám kontrola nad rodinným rozpočtem dělat radost.

Jak začít?

1. Sepište si všechny příjmy.

2. Sepište si pravidelné výdaje od nejdůležitějších po ty méně důležité (bydlení, energie, cestování, zdravotní péče, strava, pojištění, telefon atd.)

3. Počítejte: Pokrývají příjmy výdaje? Kolik zůstává stranou? Kolik případně chybí?

4. Začněte jednat a ušetřete.

Jak šetřit?

Zavolejte na všechny dodavatele vašich služeb a poptejte se, jak je možné přejít na úspornější režim a platit méně. Nebo si dejte tu práci a pokud máte možnost, dojděte si na pobočky konkrétních společností. Můžete případně říct, že přemýšlíte o odchodu ke konkurenci. Budete překvapení, kolik se dá ušetřit za telefon, za bankovní poplatky, za energii, za plyn, za povinné ručení a tak dále.

Hledejte, kudy vám peníze utíkají

Možná byste se divili, ale spousta z nás má nastavené trvalé příkazy a ani nevíme na co. Projděte si pečlivě všechny položky na svém účtu a podrobte je kontrole. Některé položky na seznamu výdajů lze omezit, některé možná zcela vyškrtnout.

Popřemýšlejte také o svých zautomatizovaných návycích. Jak vaříte? Vypínáte plotýnku chvilku před dovařením? Používáte pokličky? Jak a čím svítíte? Jak zacházíte s vodou? Koupete se nebo sprchujete? Čím topíte a za kolik? Zkusili jste při vaření vypnout topení v kuchyni? Jak moc potřebujete topit v ložnici? 

Bádejte, jestli nemáte nárok na některé zlevněné služby, aniž byste je využívali.

Zkontrolujte si termíny svých preventivních prohlídek. Protože prevence je mnohem levnější než léčení komplikovaných stavů při jejím zanedbání.

Máte věrnostní kartičku do obchodu, kam chodíte nejčastěji? Jakým způsobem nakupujete potraviny? Zůstává vám často jídlo po datu spotřeby? Nosíte s sebou skládací tašky na nákup? Využíváte, co vám dá zahrádka? Neexistuje způsob levného a kvalitního stravování pro seniory poblíž vašeho bydliště? Nechodíte náhodou nakupovat hladoví?

Když už máte všechno pod kontrolou, zeptejte se ještě dětí, jestli si nemůžou některé vaše výdaje dát třeba do daní. Rezerva na horší časy je položkou, která by na vašem seznamu výdajů neměla chybět. Ať už bude forma a výše vašeho spoření jakákoliv, měla by být pravidelná a téměř nedotknutelná. Pod rezervou na horší časy se nemyslí vánoční svátky ani dovolená, ale opravdu vážný případ nouze.

 

Mgr. Xénia Paličková Křížová

Zpět na přehled