Články

Články a rozhovory

I penzista je tvor společenský

12.6.2016

Jednou z největších obav lidí, kterým se blíží důchodový věk, je kromě finanční zranitelnosti a zdravotních komplikací i hrozba společenské izolace. Z plného pracovního vytížení se ze dne na den změní životní tempo z rychlého na klidné a okruh společenských kontaktů se často zužuje pouze na rodinu a nejbližší sousedy. 

My se nehádáme. My se dohadujeme

21.7.2016

Když spolu dva lidi žijí nějaké to desetiletí, vychovají pár dětí a společně se propracují do důchodového věku, dá se předpokládat, že se dokonale znají. Dá se také předpokládat, že si prošli nějakou tou partnerskou krizí, o které s odstupem času svorně říkají, že je posílila a stmelila. 

Čtete příbalové letáky?

3.8.2016

Okřídlená větička doprovází všechny reklamní a komerční informace, které slouží (respektive by měly sloužit) našemu zdraví. Příbalový leták je malá encyklopedie plná latinských názvů a pro laika často protichůdných tvrzení. Je to takový doktor v bílém, jenže místo pláště si dosaďte papír. 

Senior a bezpečí

1.5.2016

V posledních letech se velmi často zmiňuje problematika vyššího věku spolu s tématem bezpečnosti. Významnou oblastí zvýšené ohroženosti je osobní bezpečnost. Starší í lidé jsou v mnoha ohledech ohrožení a znevýhodnění oproti mladším spoluobčanům díky omezenějším možnostem zjistit si relevantní údaje operativně cestou internetu a většímu sklonu k nepozornosti. 

Změním svůj život. Teď!

25.5.2016

Jak často si tak asi průměrně sebevědomý český človíček řekne, že mu to sekne? Že mu to dnes opravdu sluší, že se cítí dobře a že je se svým vzhledem spokojený? Mockrát za den ne. Ani za týden. A někteří se dokonce nepochválí ani za celý život. A čím jsme starší, tím méně času trávíme péčí o svůj zevnějšek a o to, abychom byli ve svém těle rádi. Ale proč? 

Generační rozdíly? Setřeno!

25.5.2016

Říkají vám něco sociální média? Víte, kdo jsou to hvězdy youtube a v čem spočívá jejich sláva? Umíte si představit, že byste se od nich něco naučili? A nejen to – že by se i ony naučily něco od vás? Představte si, že máte příležitost strávit spolu nějaký čas. Co byste se jim snažili zprostředkovat? A co byste se chtěli dovědět od nich? A dokázali byste spolu vůbec mluvit tak, abyste si vzájemně byli užiteční?

Kafíčko naše každodenní

3.8.2016

Jedno, dvě nebo šest? Ráno nalačno, po obídku s dezertíkem, v kavárně s kamarádkou nebo jako rituál po příchodu z práce domů? Ať je vaše kafíčkaření jakékoliv, možná vás v některých detailech nachytáme a řekneme vám věci, které jste ani netušili. 

Peníze nosí štěstí. Nebo ne?

4.4.2016

Spousta lidí si myslí, že když budou mít více peněz, budou šťastnější, spokojenější a obecně mít méně starostí. Rozsáhlá studie mezi 18 tisíci dospělými prováděná po dobu devíti let ovšem tyto představy mění.

Co dnes vařit

6.4.2016

Určitě si to pamatujete. Telefonní linka, na kterou jsme si mohli zavolat a celkem milý hlas vám nabídl řešení sice triviálního, přesto otravného denního problému každé zodpovědné hospodyňky. „Co dnes vařit“ nebo „Přesný čas“ byly jednou z mála interaktivních nabídek dřívějšího telemarketingu, a tak si na ně volali nejen lidé z nouze, ale třeba i děti z nudy.

Mami, to neřeš, prosím tě!

17.3.2016

Děti budou pro své rodiče vždycky dětmi a je jedno, jestli je jim pět nebo pětapadesát. A problémy dětí si budou jejich rodiče vždycky brát k srdci a je jedno, jestli se jedná o hádku na pískovišti nebo o rozvodové řízení. Zejména mámy si kopance a kotrmelce svých potomků obvykle berou za své mnohem víc, než je zdrávo.